PRZEWODNICY

Przewodnik Beskidzki, Sudecki, Tatrzański, Miejski, Pilot wycieczek, Instruktor narciarski,

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wycieczka 0002 - Sandomierz

Wycieczka do Sandomierza

Jest w Polsce południowo wschodniej miasto położone nad Wisłą. To Sando-mierz w województwie świętokrzyskim. Od pond stu lat cieszy się niesłabnącą cieka-wością turystów, którzy przyjeżdżają tu oglądać prastare zabytki. Każdy, kto wybierze się tu na wycieczkę nie zapomni miasteczka położonego jak Rzym, na siedmiu wzgórzach. Miasteczka, na wzgórzu którego cudownie prezentuje się czternastowieczna katedra, Dom Długosza oraz siedemnastowieczna dawna szkoła ojców jezuitów, zwana Collegium Gostomianum pod murami której 12 czerwca 1999 Sługa Boży Jan Paweł II dla półmilionowej rzeszy pielgrzymów odprawiał nabożeństwo.

 

Na uwagę zasługuje pochyły Rynek, którego różnica wysokości pomiędzy do-łem a górą wynosi piętnaście metrów. Wprost z bocznej ulicy Rynku prowadzi wej-ście do Podziemnej Trasy Turystycznej. To dawne piętnastowieczne składy kupiec-kie. Średniowieczni handlarze przechowywali tu swoje towary handlowe. Cały czas żywa jest legenda o mężnej Halinie Krępiance, która, ratując Sandomierz przed po-gańskimi Tatarami wprowadziła ich do podziemnych korytarzy. Ginąc przeszyta włócznią krzyczała, niech żyje Sandomierz. Dzisiaj podziemne piwnice sięgają do dwunastu metrów w głąb ziemi. Trasa liczy pół kilometra długości. Wyjście z trasy prowadzi spod sandomierskiego Ratusza. Czternastowieczna budowla wielokrotnie płonęła. Zwieńczona renesansową attyką dzisiaj majestatycznie króluje w centrum Starego Miasta. Z Rynku blisko do katedry, w której bywali polscy władcy. To prze-cież król Władysław Jagiełło fundował freski bizantyjsko – ruskie malowane przez artystów prawosławnych. Na ścianach świątyni wielkie obrazy, martyrologium roma-num, pokazują męczeńską śmierć pierwszych chrześcijan. Co roku w sierpniu i wrześniu w ramach koncertów organowych rozbrzmiewa dostojny dźwięk siedemnastowiecznego instrumentu. Z katedry blisko do zamku i kościoła świętego Jakuba, romańskiej, najstarszej świątyni Sandomierza z 1226 roku budowanej dla dominikanów sprowadzonych tu przez Iwo Odrowąża z Krakowa. Dalej idziemy do kościoła świętego Pawła skąd już blisko do lessowego wąwozu królowej Jadwigi.

Współcześnie miasto jest bardzo popularne za sprawą serialu Ojciec Mateusz, do którego zdjęcia plenerowe realizowane są właśnie w Sandomierzu. Nawet przewodnik po Sandomierzu proponuje zwiedzanie miasta śladami Ojca Mateusza. Jest to pewna propozycja na wycieczkę po mieście z przewodnikiem po Sandomierzu. Dlatego wycieczka do Sandomierza jest bardzo dobrym pomysłem na oglądanie prastarego grodu. Stąd w sezonie letnim miasto zalewają uczniowie podstawówek, gimnazjów i innych szkół. Do całości atrakcji można też dołożyć rejs statkiem po Wiśle w Sandomierzu oraz odwiedzenie siedziby rycerzy, nazywanej przez miejscowych zbrojownia w Sandomierzu.

 


Powyższy tekst opracował Michał Leszczyński

 

Przewodnicy